ثبت شرکت در اصفهان | ثبت شرکت سهامی خاص در اصفهان

شرکت سهامی خاص چیست؟

شرکت سهامی خاص یکی از رایجترین شرکتهایی است که در ایران ثبت می شود. منظور از ثبت شرکت­ سهامی خاص ، شرکت­های تجاری است که سرمایه آنها به سهام تقسیم می­شود و تمام سرمایه شرکت توسط موسسین آن تامین خواهد شد . مسئولیت سهامداران در قبال سود و زیان شرکت مستقیماً وابسته به مبلغ اسمی سهام می باشد.

منظور از مبلغ اسمی سهام هر صاحب سهم، کل مبلغی است که وی در شرکت سرمایه گذاری سرمایه گذاری نموده است. مسئولیت هر صاحب سهم در بدهی های شرکت، محدود به همان مبلغ سرمایه اوست.

✔ برای چه فعالیت های شرکت سهامی خاص ثبت می کنند؟

شرکت سهامی خاص مجاز به فعالیت در امور مختلف است اما بیشتر در ردیف شرکت­ های بازرگانی و تجاری قرار می­ گیرد، چه موضوع فعالیت آن تجاری باشد و چه غیر تجاری.

✔ انتخاب نام آن چگونه است؟

رعایت تمام الزامات مربوط به تعیین نام شرکت­ها ( انتخاب اسم حداقل سه سیلابی یا همان سه کلمه ای )  در مورد نام شرکت سهامی خاص نیز صدق می­کند. فقط توجه کنید که ذکر عبارت سهامی خاص قبل یا بعد نام ضروری است. به عنوان مثال : ماهان گستر دهکده ( سهامی خاص )

✔ برای ثبت آن چند نفر اعضا لازم است؟

برای ثبت شرکت سهامی خاص حداقل باید ۳ نفر سهامدار ( که عضو هیئت مدیره هستند یعنی یک نفر مدیر عامل، یک نفر رئیس هیئت مدیره و یک نفر عضو هیئت مدیره ) و دو نفر هم بازرس باشند. یعنی در مجموع ۵ نفر.

✔ مدت زمان ثبت شرکت چقدر خواهد بود؟

مدت زمان ثبت شرکت سهامی خاص در بهترین و سریعترین حالت ۷ روز کاری طول خواهد شد اما چنانچه مرحله چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی را هم در نظر بگیریم ، مدت زمان ثبت شرکت حداقل ۱۵ روز خواهد بود.

✔ آیا برای ثبت شرکت سهامی خاص، داشتن کارت پایان خدمت لازم است؟

خیر نیاز نیست.

✔ آیا برای ثبت شرکت سهامی خاص، داشتن مدرک تحصیلی لازم است؟

خیر  برای ثبت شرکت در سامانه اداره ثبت شرکتها نیاز به ارائه هیچگونه مدرک تحصیلی نمی باشد.

ثبت شرکت در اصفهان | ثبت شرکت سهامی خاص در اصفهان
ثبت شرکت در اصفهان | ثبت شرکت سهامی خاص در اصفهان

قوانین ثبت شرکت سهامی خاص

برخی از قوانین ثبت شرکتهای سهامی خاص را در بالا ذکر کردیم، حال با ذکر معایب و مزایا این موارد را دقیق و شفاف به اطلاع شما می رسانیم:

مزایای ثبت شرکت سهامی خاص عمدتا عبارتند از:

به دلیل تقسیم سرمایه شرکت به سهام، نقل و انتقال سهام (که می­توانند بی­نام باشند) به راحتی صورت می­گیرد.

اعتبار شرکت های سهامی خاص جهت اخذ وام از بانکها، شرکت در مزایده یا مناقصه ها و امور تجاری بزرگ از شرکت مسئولیت محدود بیشتر است

هر سهامدار فقط به اندازه سهم خود در شرکت مسئولیت دارد.

سهامداران در انتخاب اعضای هیئت مدیره نقش دارند.

یکی دیگر از مزایای تقسیم سرمایه به سهام این است که هر شخصی می­تواند به اندازه وسع خود اقدام به خرید سهام کند. بدین ترتیب سرمایه ­های کوچک روی هم جمع می­شوند و زمینه انجام امور تجاری را فراهم می­کنند.

معایب شرکت سهامی خاص عمدتا عبارتند از:

در مقایسه با دیگر شرکت­ها مانند شرکت مسئولیت محدود، قوانین سخت و پیچیده تری بر ثبت و نگهداری شرکت­ های سهامی خاص حاکم است.

تمدید بازرسین هر یکسال یکبار و هیئت مدیره و مدیران هر دوسال یکبار باید انجام و به اداره ثبت شرکتها در قالب یک صورتجلسه اعلام شود. (شرکت مسئولیت محدود این تمدید ها را ندارد و شخصی که مدیرعامل یا سمتی میگیرد می تواند تا سالها بدون نیاز به تمدید مدیر یا عضو باشد)

در ابتدای تاسیس لازم است هر میزان سرمایه که برای شرکت سهامی خاص در نظر گرفته شود ابتدا ۳۵ درصد آن در حسابی که برای شرکت افتتاح می شود واریز شود اما در مراحل

ثبت شرکت مسئولیت محدود

نیاز به واریز هیچ میزانی از سرمایه به حساب نزد بانک بانک نیست.