باید ها و نبایدهای ثبت برند

ثبت برند در اصفهان

برند

یکی از بخش‌های مهم تجارت در کسب‌وکارهای امروزی، برندینگ یا ایجاد نام تجاری می‌باشد. در فضای بازار پرچالش و رقابتی کسب‌وکارهای امروزی، مجموعه‌های فاقد یک برند معروف، جایگاهی در سهم بازار فروش محصولات و خدمات خود، ندارند.

برای رقابت در بازار، نیازمند یک نام برای محصول خود می باشید، تا وجه تمایز کالای شما با دیگر کالاهای موجود در بازار باشد، تا مشتری حق انتخاب داشته باشد. برگزیدن یک نام برای کالا، انتخاب برند نامیده می شود.

ثبت برند در ایران به دو شکل حقیقی و حقوقی انجام پذیر می باشد که برای ثبت درهرکدام، نیازمند مدارک متمایزی می باشد. بنابراین باید بدانید می خواهید برند خود را حقیقی ثبت نمایید یا حقوقی و سپس چه مدارکی برای ثبت آن لازم دارید و آن را تهیه نمایید تا کلیه اطلاعات و مدارک را در سامانه ثبت علائم تجاری به درستی وارد نمایید. در صورتی که ثبت برند درخواستی، تکراری نباشد در لغتنامه فارسی دارای معنی باشد و مدارک شما تکمیل باشد، باید منتظر تایید نام و ثبت برند باشید. این مدت بسته به نوع کار ممکن است از یک تا شش ماه زمان ببرد و در صورتی که یکی از موارد گفته شده انجام نشود یا ناقص انجام شود، ممکن است پرونده دچار اعلام نقص شود .

چرا خرید برند

شما به راحتی می توانید برای جلوگیری از اتلاف وقت، از لیست برند های ثبت شده، اقدام به خرید برند نمایید. می توانید برند متناسب با کالای خود را پیدا کرده و در کمترین زمان و بدون هیچ دردسری آن را از شخصی که به آن نیاز ندارند خریداری کرده و علاوه بر جبران هزینه های ثبتی ، در وقت خود نیز صرفه جویی نمایید. نقل و انتقال برند در ایران کاملا قانونی و بسیار راحت و آسان می باشد و طی مدت زمان کمی این کار قابل انجام می باشد. این کار علاوه بر اینکه به شما قدرت انتخاب بین چندین برند را می دهد، باعث وارد شدن هر چه زودتر شما به بازار می شود که در نهایت منجر به سود رسانی بیشتر می گردد. بنابراین هنگامی که شما برای ورود به بازار، استراتژی دارید و برنامه ریزی درستی انجام داده اید، دیگر جایز نیست تا منتظر ثبت برندتان باشید. به راحتی از میان برند های موجود می توانید آن برندی را که برای کالایتان مناسب تر است را انتخاب کرده و فقط مالکیت آن را تغییر دهید.

برند آماده یا همان برند فروشی چیست؟

برند آماده یا برند فروشی یک علامت تجاری می‌باشد که مراحل ثبتی آن طی شده و برای کالاهای مشخص تایید و به ثبت رسیده و آماده انتقال به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر جهت استفاده و بهره‌برداری است.

بدون شک برندینگ یا ایجاد یک نام تجاری مهمترین بخش تجارت است. برندهای تجاری قابل انتقال به دیگران هستند. بنابراین برند آماده یا اصطلاحاً برند فروشی هم دارای ارزش معنوی و اعتبار و هم دارای ارزش مادی است.

مدارک لازم جهت خرید برند آماده برای اشخاص حقیقی

 • کارت ملی و شناسنامه مالک قبلی برند و مالک جدید آن
 • مدارک ثبت قانونی برند (آگهی رسمی و گواهینامه ثبت علامت تجاری به همراه رمز ورود به سامانه مالکیت معنوی)
 • مجوز فعالیت جدید (جواز تاسیس، جواز کسب، پروانه ساخت، پروانه بهره‌برداری و یا هر گونه گواهی فعالیت دیگری از نهادهای قانونی)
 • کارت بازرگانی (برای خرید و فروش برند‌های لاتین)
 • صلح‌نامه تنظیم‌شده در دفاتر اسناد رسمی کشور بین دو طرف معامله پس از انجام استعلام‌های مربوط به فروش برند

مدارک مورد نیاز جهت خرید برند آماده برای اشخاص حقوقی

 • روزنامه رسمی تاسیس یا آخرین تغییرات شرکت قدیمی و شرکت جدید
 • مدارک ثبت قانونی برند (گواهینامه ثبت علامت تجاری به همراه رمز ورود به سامانه مالکیت معنوی)
 • کارت ملی و شناسنامه مالکان قبلی برند و مالکان جدید آن
 • مجوز فعالیت شرکت جدید (پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، جواز تاسیس، جواز کسب و یا هر گواهی فعالیت دیگری از نهادهای قانونی)
 • کارت بازرگانی (برای نقل و انتقال برند‌های لاتین)
 • صلح‌نامه ثبت‌شده در دفترخانه رسمی بین طرفین معامله پس از انجام استعلام‌های مربوط به فروش برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *