شرایط انتخاب نام برند

شرایط انتخاب نام برند

انتخاب نام برند همیشه یکی از دغدغه های اصلی در آغاز و شروع هر نوع بیزینسی می باشد. به جرات می توان گفت یکی از اساسی و زیربنایی ترین مراحل شروع یک کار تجاری می باشد. شرایط انتخاب نام برند خاص از دو جنبه قانونی و بازرایابی مورد توجه قرار می گیرد:

شرایط انتخاب نام برند

قوانین انتخاب نام برند

مستند به قانون ثبت علائم تجاری در ماده ۳۲ شرایطی برای ثبت علامت تجاری در نظر گرفته شده است که در صورت عدم رعایت اساساً یک علامت تجاری قابل ثبت نیست این شرایط عبارتند از:

  • نام انتخابی باید قابلیت تمایز بخشی داشته باشد ( اسم برند خاص ). یعنی برای آن کالا و خدمات درخواستی حالت عام نداشته باشد. به عنوان مثال کلمه سیب برای کالای میوه قابلیت ثبت ندارد. ولی جهت کالای صوتی و تصویری بلامانع می باشد. یا کلمه تعمیرکاران برای خدمات تعمیر عام می باشد. یا کلمه یخی برای بستنی یا کلمه فست فود برای ساندویچ به تنهایی قابل ثبت نیستند. و همواره جهت ایجاد تمایز باید به همراه اسم خاصی قرار گیرند.
  • نام انتخابی نباید خلاف نظم عمومی یا اخلاق حسنه یا شرع باشد. به عنوان مثال اسامی متبرکه قابلیت ثبت ندارد. یا استفاده از کلمات و نشانه هایی که اخلاق و عفت عمومی را جریحه دار می نماید.
  • بعد از داشتن شرایط فوق، نام و یا لوگو انتخابی نباید شبیه به نام و لوگو اشخاصی باشد که قبلا جهت همان کالاها یا کالایی هم سنخ به ثبت رسانیده اند. اغلب اخطارهای رد صادره توسط اداره ثبت علائم تجاری ناظر بر این شرط است. باید توجه داشت نام انتخابی ما نباید شبیه نامی باشد که قبلا برای آن کالا در طبقات یکسان به ثبت رسیده باشد. به عنوان مثال علامت « فرداد» جهت کالای چای با علامت ثبت شده «فرزاد» جهت چای و انواع دمنوش اخطار می شود. ولی جهت کالای برنج بر فرض عدم وجود سوابق ثبتی مشابه، قابل ثبت می باشد .
  • نام یا لوگو ی انتخابی نباید شباهت یا الگوبرداری از نشان ها و اسامی دولتی یا نظامی با سازمان های بین المللی باشد. به طور مثال استقاده از آرم بانک ملی مجاز نیست. یا ثبت علامت استاندارد یا تصویر سیب سلامت بهداشت یا حروف اختصاری ناجا .

و سایر موارد قانونی دیگری که جهت پرهیز از اطاله کلام از درج آن در نوشتار پرهیز می گردد. جهت کسب اطلاعات بیستر می توانید به ماده ۳۲ قانون ثبت اختراعات طرح های صنعتی و علائم تجاری مراجعه نمایید.

جنبه بازاریابی

  • انتخاب نام هرچقدر تک سیلابی و از حروف کمتری تشکیل شده باشد قابلیت تبلیغ و شناساندن آن در بازر و کسب شهرت از امکان ویژه برخوردار است.
  • با توجه به مشتریان و بازار هدف کلمه انتخابی باید قابلیت به خاطر سپردن و در ذهن ماندن داشته باشد. به طور مثال برند مناسب برای مواد غذایی باتوجه بر اینکه در مورد استفاده عموم جامه از کودک تا کهنسال است بهتر است نامی انتخاب شود که قابلیت یادگیری آن برای همه اقشار وجود داشته باشد.
  • انتخاب لوگو منحصر به فرد موجب شناخت هرچه بیشتر خدمات و کالاها در نگاه بصری افراد خواهد شد.
  • چنانچه قصد صادرات کالا دارید باید دقت داشته باشید نام انتخابی در کشور هدف دارای معانی منفی و خلاف هنجار نباشد.
  • بسته به شخصیت کاری شما برند انتخابی متناسب باشد. به عنوان مثال برند مناسب مواد غذایی با برند مناسب پوشاک متفاوت است.
  • با توجه به گسترش تجارت الکترونیکی ترجیحا اسامی را انتخاب نماییم که قابلیت ثبت دامنه و تبلیغ در فضای مجازی را داشته باشند.

با در نظر گرفتن اصول انتخاب برند و انتخاب اسامی خاص برای برند سازی آینده روشنی را پیش روی خود قرار دهید ما در این راه در کنار شما خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.