شرایط انتخاب نام شرکت

شرایط انتخاب نام شرکت

 برای انتخاب نام شرکت شما می توانید حداکثر ۵ نام به ترتیب اولویت به کارشناسان اداره ثبت ارائه دهید. این نام ها بررسی شده و در صورت نداشتن ایراد تایید می شوند. در غیر این صورت باید اسامی دیگر ارائه دهید.بهتر است برای اینکه شانس تایید نام را بالا ببرید نامی ارائه دهید که از سه سیلاب (بخش) بیشتر باشد. همچنین نام‌ شرکت بهتر است مرتبط با موضوع شرکت باشد. اگر شرکت تضامنی نیست در نام شرکت نام سهامدار قید نشود. در غیر این صورت شرکت تضامنی محسوب می‌شود. در ادامه مقاله به بررسی شرایط انتخاب نام شرکت، قوانین انتخاب اسم شرکت و اسامی مجوز دار برای ثبت شرکت می پردازیم.

قوانین انتخاب اسم شرکت

با آشنایی با قوانین انتخاب اسم شرکت می توانیم نامی را انتخاب نماییم که امکان تاییید آن بالا باشد. برخی از مهمترین این قوانین به صورت زیر می باشد:

 1. دارای ریشه فارسی بوده و در لغتنامه دهخدا معنی داشته باشد.
 2. لاتین نباشد.
 3. با شئونات جمهوری اسلامی مغایرت نداشته باشد.
 4. از حروف اول چند کلمه به صورت کلمه مخفف بدون معنی استفاده نشود.
 5. استفاده از بعضی از عناوین مانند ایثارگران، شاهد، فرهنگی ،هنری خیریه، گمرک، بنیاد، انجمن ،کانون، بانک، بهزیستی و غیره احتیاج به مجوز از سازمان مربوطه دارد.
 6. استفاده از نام محل و مناطق گوناگون ایران در صورتی امکان پذیر است که آدرس محل فعالیت شرکت در همان محل باشد.
 7. برای کلمات لاتین که معادل فارسی دارند باید از معادل فارسی آنها استفاده شود، مانند فن آوری به جای تکنولوژی.
 8. استفاده از کلماتی مانند مهندسی، وکالت، پزشکی و غیره در نام شرکت نیازمند ارائه مدرک مرتبط با عنوان ذکر شده در نام شرکت می باشد.
 9. در صورت استفاده از اعداد به صورت حروف نوشته شود.
 10. برخی از کلمات نیز به دلیل جلوگیری از سو استفاده های احتمالی نمی توان در نام شرکت استفاده کرد مانند: ملت، ایران،کشور، ملی و…

اسامی مجوز دار برای ثبت شرکت

با تصویب قوانین مربوطه در حوزه تعیین نام شرکت های تجاری برخی از نام های درخواستی از سوی متقاضیان، قبل از ثبت نیاز به اخذ مجوز از دستگاه های اجرایی دارند. طبق بخشنامه ارسالی از سوی اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری اسامی مجوز دار برای ثبت شرکت به شرح زیر می باشد:

 • اسامی و عناوین مربوط به امور پولی و بانکی شامل: بانک‌ها و موسسات اعتباری، صرافی و لیزینگ ها، تعاونی‌های اعتبار و صندوق های قرض الحسنه که مرجع صادر کننده مجوز آنها بانک مرکزی می باشد.
 • اسامی و عناوین بیمه ای شامل: بیمه، خدمات بیمه و کارگزاری بیمه نیاز به اخذ مجوز از بیمه مرکزی دارند.
 • اسامی و عناوین بورس شامل: نهادهای مالی کارگزاران، معامله‌گران، بازارگردانان، مشاوران سرمایه‌گذاری موسسه رتبه‌بندی، صندوق سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سرمایه‌گذاری بورسی، پردازش اطلاعات مالی، تامین سرمایه و صندوق بازنشستگی نیاز به اخذ مجوز از سازمان بورس دارند.

نکته: البته در خصوص استفاده از هر نوع درج عنوان سرمایه گذاری ترکیبی در نام نیاز به اخذ مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار ندارد و صرفاً عنوان سرمایه گذاری مطلق و یا سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار تکلیف به اخذ مجوز شده است

 • اسامی و عناوین در قالب تعاونی شامل : تعاونی مسکن، تعاونی مصرف، تعاونی تولید، تعاونی خدماتی، تعاونی کشاورزی و… نیاز به اخذ مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می باشد.

و سایر عناوینی که در مقاله موضوعات مجوزی ثبت شرکت ذکر شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط انتخاب نام شرکت و استعلام نام شرکت با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.